Altıntaş Mah. İnönü Caddesi No : 136 Kat: 1 D:1 Üçyol Konak/İZMİR

Protez Bakımı

Kendi ağız ve diş bakımımıza ne kadar dikkat ediyorsak protez dişlerimizin bakımı için de aynı özen ve dikkati göstermemiz gerekir. İster sabit ister haraketli proteze sahip olalım, temizliği ve bakımı ihmal edildiğinde protez aralarında biriken bakteriler üreyerek çürüklere, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna neden olabilirler. Sabit veya hareketli protez kullanan bireylerin şikayetleri olmasada 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmelerinde fayda var.

Halk arasında takma diş olarakta bilinen diş protezini, ağızda çeşitli sebeplerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan bu şekilde kişilerin estetik ve fonksiyon ihtiyaçlarını gideren tüm yapay restorasyonlar olarak tanımlanır. Diş protezi yaptırdıktan sonra diş protezinin bakım ve temizliğini yaparak hem diş hastalıklarından korunmak hem de protezin uzun ömürlü olmasını sağlamak önemlidir.

Diş Protezi Bakımı İçin 10 Önemli Tavsiye

Sabit Köprülerin Bakımı

Kron ve köprü yapımı için küçültülen dişlerinizin üzeri “geçici” olarak hazırladığımız kronlarla kapatılmaktadır. Geçici kronlar, dişlerin soğuktan etkilenmesini, dişler küçültülüp ölçü alındıktan sonra yer değiştirmesini önlemek ve kaybolan estetiği bir miktar sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Çok sağlam olmasalar da bu geçici kronları dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz. Diş etlerinizin sağlığı açısından, geçici kronların etrafını çok iyi temizlemelisiniz.

Bir yada birden fazla dişlerinizin eksik olduğu herhangi bir durumda, size kron ve köprü protezi yapıldıysa, kullanım ve bakımınız bu protezin ve protez altındaki dişlerinizin ömrünü uzatacaktır.

Ağız bakımı : Protez hangi materyalden yapılırsa yapılsın, ağzınızda yabancı bir maddedir. Kron ve köprünün yanındaki dişlerinizi ve çevresindeki diş etlerinin sağlığını korumak amacıyla ağız bakımına özen göstermelisiniz. Kötü ağız bakımı sonucunda, diş etlerinde sorunlar ve yan dişlerde çürükler oluşabilir. Ağız bakımı; normal diş fırçalamasının günde en az üç defa yapılması, ara yüz fırçalarıyla diş aralarının ve köprüde eksik olan dişlerin altlarının (köprü gövdesinin dokuya bakan alt tarafı) iyi temizlenmesi şeklinde yapılmalıdır. Ayrıca, yine dişler arası bölgeler ve köprü gövdesinin altında, diş ipliği kullanmanız gerekmektedir. Porselen kron ve köprünüzü diş macunu kullanmadan bile fırçalayabilirsiniz. Fırçalamanın yavaşça diş etlerinden dişlere doğru yapılması önemlidir. Ayrıca, basınçlı su, kürdan, plak boyama solüsyonları, lastik stimülatörler vs. kullanarak gıda artıklarını temizleyebilirsiniz. Bir bölümü ince, bir bölümü kalın diş iplikleri kron-köprü protezlerinin ara yüzeylerini daha rahat temizlemektedir.

Yemeklerden sonra sakız çiğnemek mevcut gıda artıklarının diş etlerinin arasına itilmesini sağlayacağından, zararlı etki oluşturabilir. Ayrıca sabit protezin yerinden oynamasına veya çıkmasına da neden olabilir.

Geri Dön